Licensing & Regulatory Committee

This Committee is appointed to discharge the duties of the Council in respect of the Licensing Act 2003 and Gambling Act 2005 for the determination of applications under those acts. It has a number of other responsibilities, including the making, variation or discharge of Public Space Protection Orders . Further details can be found in the Council’s Constitution.
15 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 2 of 2, Displaying items 11 to 15 of 15 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Pam Redford Member 28/07/2022 - current
Green Party
Will Roberts Member 28/07/2021 - current
Labour Party
Gabriel Rosu Member 26/09/2023 - current
Labour Party
Jim Sinnott Vice Chairman 18/05/2023 - current
Liberal Democrat
Sidney Syson Member 15/05/2019 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
123
Page 2 of 3, Displaying items 11 to 20 of 21 substitutes/vacancies that match search criteria
Labour Party
Jessica HarrisonSubstitute 18/05/2023 - current
Labour Party
Katie HuntSubstitute 18/05/2023 - current
Whitnash Residents Association
Robert MargraveSubstitute 21/05/2015 - current
Liberal Democrat
Andrew MiltonSubstitute 15/05/2019 - current
Liberal Democrat
Josh PayneSubstitute 18/05/2023 - current
Conservative
Peter Phillips Substitute 18/05/2023 - current
Liberal Democrat
Daniel RussellSubstitute 12/05/2022 - current
Labour Party
John Paul SullivanSubstitute 26/09/2023 - current
Labour Party
Claire WightmanSubstitute 21/02/2024 - current
Labour Party
Paul WightmanSubstitute 18/05/2023 - current

Other Information