Standards Committee

The Standards Committee main purpose is to promote and maintain high standards of conduct and governance within the Council and within the Parish and Town Councils within the District.
12 April 2005 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Members

PartyNameRoleMembership Dates
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 11 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Martyn Ashford Member 05/05/2021 - current
Green Party
Alix Dearing Member 15/05/2019 - current
Green Party
John Dearing Member 15/05/2019 - current
Liberal Democrat
Kate Dickson Member 15/05/2019 - current
Liberal Democrat
Carolyn Gifford Member 15/05/2019 - current
Conservative
George Illingworth TD Member 20/05/2020 - current
Whitnash Residents Association
Robert Margrave Chairman 10/05/2017 - current
Independent
Terry Morris Member 15/05/2019 - current
Conservative
Pam Redford Member 05/05/2021 - current
Conservative
Jody Tracey Member 06/05/2021 - current

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership Dates
Conservative
Val Leigh-HuntSubstitute 06/05/2021 - current
Liberal Democrat
Sidney SysonSubstitute 15/05/2019 - current
Green Party
Naveen TangriSubstitute 15/05/2019 - current
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  
Vacancy  

Other Information

Contacts

TitleTypeDetailsNotes
You can email the members of this Committee at:Contact Email Addressstandardscommittee@warwickdc.gov.uk